Avensia

Ledningsgrupp

Avensias ledningsgrupp bidrar med innovativt ledarskap och olika kunskaper. Tillsammans jobbar vi dedikerad för att se människor lyckas. Vår passion är att skapa synergier genom att bygga upp individuella styrkor till en starkare helhet - genom att skapa en ljus framtid inom modern handel för våra anställda, kunder och intressenter. 

robin

Robin Gustafsson
tillförordnad VD
robin.gustafsson@avensia.com 

T.fr. VD sedan 2021. Medgrundare av Avensia. Har en bakgrund som konsult inom programvaruutveckling och strukturmekanik.

Civilingejör Väg & Vatten , LTH.

Aktieinnehav: 1 934 135 
Teckningsoptioner: 0

anders-w-CFO2

Anders Wehtje
Chief Financial Officer (CFO)
anders.wehtje@avensia.com

CFO sedan 2020. Har under de sen-aste 20 åren varit CFO och CEO inom olika bolag och branscher.

Civilekonom från Handelshögskolan I Stockholm.

Aktieinnehav: 3 835 000
Teckningsoptioner: 125 000

fredrik-cmo

Fredrik André
Chief Marketing Officer (CMO)
fredrik.andre@avensia.com

CMO sedan 2020. 25 års erfarenhet inom affärsutveckling och marketing management på företag som Medius, Autodesk, Visma och A.P. Moller Maersk.

B.Sc. i Building Design samt en Master i marketing.

Aktieinnehav: 16 407
Teckningsoptioner: 125 000

andreas-COO

Andreas Wullrich
Chief Operating Officer (COO)
andreas.wullrich@avensia.com

COO sedan 2020. Har flera års erfarenhet från ledande befattningar där han fokuserat på tillväxt och expansion.

Computer Science and Math vid Umeå Universitet.

Aktieinnehav: 5 000
Teckningsoptioner: 250 000

Asa-CPO

Åsa Afshari
Chief People Officer (CPO)
asa.afshari@avensia.com

CPO sedan 2019. Bakgrund från ledande befattningar inom HR i bolag så som IKEA IT och Massive Entertainment.

Fil.kan. i samhällsvetenskap från Linnéuniversitetet i Växjö.

Aktieinnehav: 1 974
Teckningsoptioner: 41 000

Fredrik-CSO

Fredrik Esplund
Chief Sales Officer (CSO)
fredrik.esplund@avensia.com

CSO sedan 2020. Har under de senaste åren haft roller inom sälj och leverans, bland annat på Microsoft.

Nacka Gymnasium.

Aktieinnehav: 0
Teckningsoptioner: 0

Kristian-CGO

Kristian Hagset
Chief Growth Officer (CGO)
kristian.hagset@avensia.com

CGO sedan 2015. Bakgrund från ledande positioner på Wipcore, Nordic eCommerce Knowledge, Inter-shop och Powa.

M.Sc. Economics från Linnéuniversitet i Växjö.

Aktieinnehav: 30 000
Teckningsoptioner: 125 000

anders-E-CTO

Anders Ekdahl
Chief Technology Officer (CTO)
anders.ekdahl@avensia.com

CTO sedan 2015. Bakgrund som utvecklare och arkitekt, bl.a. på Sony Mobile.

Computer Science från Pauliskolan i Malmö.

Aktieinnehav: 2 820
Teckningsoptioner: 125 000

Nina-BMD2

Nina Quist
Business Management Director
nina.quist@avensia.com

Har ca 15 års erfarenhet från ledande befattningar, både nationellt och internationellt, på Ericsson och Sony.

B.Sc. Business Administration från Linnéuniversitetet i Växjö.

Aktieinnehav: 3 000
Teckningsoptioner: 125 000

At Avensia

We are here to define Modern Commerce

Eftersom modern ha bdel är i konstant rörelse måste vi tänja på gränserna för vad som är möjligt. Vi på Avensia definierar modern handel genom att hela tiden uppfinna och förnya den. Tillsammans med våra kunder hittar vi vi nya vägar inom modern handel.
Avensias

Utökade ledningsgrupp

Johan Liljeros

General Manager
Nordamerika
johan.liljeros@avensia.com

Tor Eivind Aurdal

General Manager
Norge
tor.eivind.aurdal@avensia.com

Cate Trotter

General Manager
Insider Trends, UK
cate@insider-trends.com

Jörgen Bertilsson

VP & General Manager
Avensia Philippines
jorgen.bertilsson@avensia.com

Henrik Sellberg

t.fr. VP Business Unit Commerce
henrik.sellberg@avensia.com

Åsa Lundin

VP Business Unit Information Management
asa.lundin@avensia.com

Tobias Bergström

VP Busniess Unit Strategy
tobias.bergstrom@avensia.com

Thomas Bergström

VP Delivery & Client Success
thomas.bergstrom@avensia.com

Patrik Sundquist

Director New Business
patrik.sundquist@avensia.com

Lisa Logren

Head of Accounting
lisa.logren@avensia.com

Nicklas Öberg

Head of IT
nicklas.oberg@avensia.com