Avensia

Ledningsgrupp

Avensias ledningsgrupp bidrar med innovativt ledarskap och olika kunskaper. Tillsammans jobbar vi dedikerad för att se människor lyckas. Vår passion är att skapa synergier genom att bygga upp individuella styrkor till en starkare helhet - genom att skapa en ljus framtid inom modern handel för våra anställda, kunder och intressenter. 

robin

Robin Gustafsson
VD
robin.gustafsson@avensia.com 

T.fr. VD sedan 2021. Medgrundare av Avensia. Har en bakgrund som konsult inom programvaruutveckling och strukturmekanik.

Civilingejör Väg & Vatten , LTH.

Aktieinnehav: 1 952 221 
Teckningsoptioner: 0

Asa-CPO

Åsa Afshari
Chief People Officer (CPO)
asa.afshari@avensia.com

CPO sedan 2019. Bakgrund från ledande befattningar inom HR i bolag så som IKEA IT och Massive Entertainment.

Fil.kan. i samhällsvetenskap från Linnéuniversitetet i Växjö.

Aktieinnehav: 1 974
Teckningsoptioner: 41 000

anders-w-CFO2

Anders Wehtje
Chief Financial Officer (CFO)
anders.wehtje@avensia.com

CFO sedan 2020. Har under de sen-aste 20 åren varit CFO och CEO inom olika bolag och branscher.

Civilekonom från Handelshögskolan I Stockholm.

Aktieinnehav: 3 905 000
Teckningsoptioner: 125 000

andreas-COO

Andreas Wullrich
Chief Operating Officer (COO)
andreas.wullrich@avensia.com

COO sedan 2020. Har flera års erfarenhet från ledande befattningar där han fokuserat på tillväxt och expansion.

Computer Science and Math vid Umeå Universitet.

Aktieinnehav: 5 000
Teckningsoptioner: 250 000

Sofia-mgm

Sofia Aru
Chief Sales Officer (CSO)
sofia.aru@avensia.com

CSO sedan 2021. Har jobbat på Avensia sedan 2018 inom sälj och har även tidigare haft roller inom sälj, bland annat på Microsoft.

Master of Science in Business Administration från Lunds Universitet.

Aktieinnehav: 0
Teckningsoptioner: 0

fredrik-cmo

Fredrik André
Chief Marketing Officer (CMO)
fredrik.andre@avensia.com

CMO sedan 2020. 25 års erfarenhet inom affärsutveckling och marketing management på företag som Medius, Autodesk, Visma och A.P. Moller Maersk.

B.Sc. i Building Design samt en Master i marketing.

Aktieinnehav: 16 407
Teckningsoptioner: 125 000

Nina-BMD2

Nina Quist
VP Business Unit Information Management
nina.quist@avensia.com

Har ca 15 års erfarenhet från ledande befattningar, både nationellt och internationellt, på Ericsson och Sony.

B.Sc. Business Administration från Linnéuniversitetet i Växjö.

Aktieinnehav: 3 000
Teckningsoptioner: 125 000

Patrik-cco3

Patrik Sundquist
Chief Commercial Officer (CCO)
patrik.sundquist@avensia.com

Patrik började på Avensia 2016 med att starta upp Stockholmskontoret. Tidigare har Patrik jobbat på Episerver (Optimizely). Under de senaste åren har han haft rollen som Sales Director och varit ansvarig för nya affärer samt hanterat viktiga partnersavtal.

Patrick har en gymnasieutbildning från Östra Real.

Aktieinnehav: 0
Teckningsoptioner: 75 000

Johan-SC-2

Johan Sommar
Chief Strategist
johan.sommar@avensia.com

Johan har jobbat på Avensia sedan 2015 och varit involverad i de flesta av Avensias större retail- och D2C projekt. Tidigare har Johan haft flera ledande roller inom retail och e-handel.

Master of science in Business administration från Linköpings Universitet samt en utökad examen inom kundbeteende från University of Auckland, NZ.

Aktieinnehav: 5 552 shares.
Teckningsoptioner: 50 000

Avensia

Vi definierar Modern Handel

Eftersom modern handel är i konstant rörelse måste vi tänja på gränserna för vad som är möjligt. Vi på Avensia definierar modern handel genom att hela tiden uppfinna och förnya den. Tillsammans med våra kunder hittar vi vi nya vägar inom modern handel.
Avensias

Utökade ledningsgrupp

Johan Liljeros

General Manager
Nordamerika
johan.liljeros@avensia.com

Tor Eivind Aurdal

General Manager
Norge
tor.eivind.aurdal@avensia.com

Cate Trotter

General Manager
Insider Trends, UK
cate@insider-trends.com

Jörgen Bertilsson

VP & General Manager
Avensia Philippines
jorgen.bertilsson@avensia.com

Lisa Logren

Head of Accounting
lisa.logren@avensia.com

Nicklas Öberg

Head of IT
nicklas.oberg@avensia.com